[СВЕТ БАНКАРСТВА] Безготовинска плаћања су будућност - Заједно до Бољег начина

Србија је у претходној деценији забележила значајан раст безготовинских плаћања, међутим када је реч о финансијској укључености, развијености малопродајне инфраструктуре за безготовинска плаћања и обиму безготовинских трансакција и даље је испод просека упоредивих европских земаља. Процене показају да би повећање безготовинске економије на ниво просека земаља централне и источне Европе, Србија би могла да смањи обим сиве зоне за 3,4% БДП-а, односно повећала би пореске приходе за око 700 милиона евра годишње. Процена студије „Утицај раста безготовинског плаћања на сиву економију“ је да би за то било потребно шест до седам година.  

Како би дошло до овога циља који се сад чини још далеко, покренута је Национална иницијатива за безготовинско плаћање „Бољи начин“. То је заједнички пројекат Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH и компанија Mastercard и Visa, који се спроводи под окриљем develoPPP програма Немачког савезног министарства за економску сарадњу и развој (БМЗ) у сарадњи са НАЛЕД-ом и Министарством финансија. У оквиру ове иницијативе покренут је ПОС програм који омогућава увођење електронског плаћања предузетницима који у претходних 12 месеци нису имали опцију безготовинских плаћања уз трговачку накнаду до највише 0,99%, у трајању до годину дана. Програм је дизајниран као инклузиван са циљем да се укључе предузетници који нису до сада имали искуства са безготовинским трансакцијама, при чему је и субвенционисан како би њихово укључивање протекло што лакше.  

Субвенције за реализацију овог програма обезбеђене су у потпуности од стране приватног сектора, заједничким снагама банака и картичарских компанија. За три године предвиђено је да се подели 25.000 ПОС терминала и софтверских решења за еТрговину. Програм су подржале AIK, Banka Intesa, Erste, Halkbanka, NLB Komercijalna, OTP, ProCredit, Raiffeisen и Unicredit, као и добављачи Payten, Mellon и Unipos. 

Узор за покретање ПОС програма била је иницијатива "Cashless Poland", која је на сличан начин повећала број трговаца у Пољској који прихватају безготовинска плаћања. Највећи раст програма забележен је током 2023. године -  преко 430.000 трговаца прикључило се програму, а подељено је преко 586.000 ПОС терминала. Укупан број безготовинских трансакција извршених преко ПОС терминала подељених у програму "Cashless Poland" у претходној години износио је 1,42 милијарде. Захваљујући програму "Cashless Poland" промењена је шема безготовинских плаћања у целој земљи, повећавајући број безготовинских трансакција у малим градовима и удаљеним местима, чиме се Пољска позицинионирала у ТОП 7 земаља са развијеном инфраструктуром безготовинских плаћања. 

Тренутно у Србији број ПОС терминала варира, али су неке процене да их има око 120.000. Циљ овог програма је да се до 2026. године тај број повећа за петину и омогући боље укључивање у финансијске токове, смањење сиве економије и бржи економски развој Србије. Током трајања програма „Бољи начин“ отворен је позив за прихватиоце платних картица и добављаче ПОС уређаја и софтверских решења, како би дали свој допринос ширењу мреже бесконтакнтих плаћања, али и проширили своју базу клијената. За више информација сви заинтересовани могу посетити сајт boljinacin.rs.  

Извор: Свет банкарства и инвестиција, октобар 2023.
Фотографија: OTP bank Србија, фотограф Небојша Бабић, Orange studio.

Тагови:

Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.

Прихвати